Є небезпека запізнитися!
Немає нічого гіршого, якщо дитина вперше потрапить до зубного лікаря, коли у неї виникли якісь проблеми - зубний біль, запалення або травма. В ідеалі її перша зустріч з цим лікарем повинна відбутися в 1 рік: лікар перевірить, як розвиваються зубки, що прорізались, стан емалі, ясен і т.д. Зараз нерідко карієс у малюків починає розвиватися з 8-10 місяців. Причому, з різних причин - позначається спадковість, неправильне харчування мами під час вагітності, штучне вигодовування і, звичайно, невміння дорослих правильно доглядати за першими зубками дитини.
У маленьких дітей карієс розвивається дуже швидко і часто не викликає болю. Молочні зуби, що руйнуються - велика небезпека для зачатків зубів постійних, і, крім того, запальний осередок в організмі - стоматологічна інфекція - може проникнути в різні органи. Тому, в ідеалі, щоб запобігти розвитку карієсу, дитину потрібно показувати стоматологу раз на пів року.
Чому дитина боїться?
Маленькі діти, як правило, відчувають страх не перед лікарем. Їх лякають маніпуляції стоматолога в ході огляду. Тому важливо привчати до них дитину з самого раннього віку. Яким чином? Поки ви годуєте дитину тільки грудним молоком, порожнину рота захищена від бактерій, але після введення прикорму необхідний догляд за порожниною рота.
Після кожного годування немовляти потрібно протирати ясна, язик, а потім і перші зубки спеціальної стоматологічної серветкою (їх продають в аптеках) або використовувати бинт, змочений в настої ромашки. З року і до 2-2,5 років, коли Ви почнете привчати малюка до зубної щітки, такі процедури очищення порожнини рота проводите один-два рази на тиждень.
Почнемо з гри.
Простіше привчати малюка до догляду за зубками, граючи з ним. Наприклад, запропонуйте йому пограти в крокодильчика: давай, відкривай рот! Ширше - ширше, адже у крокодила така велика паща! Розкажіть дитині, що справжньому крокодилові в природі зуби чистять маленькі пташки та йому це дуже навіть подобається. А у вас роль пташки буде грати маленька зубна щітка.
Після трьох років дитина все частіше заявляє: я сам! Використовуйте цей момент. Запропонуйте йому почистити зубки ляльці, потім - мамі, а потім - собі. Коли дитина буде готова до рольових ігор, пограйте з ним в стоматолога: можна порахувати зубки, торкаючись до них кавовою ложечкою, нехай дитина огляне свої зуби в ручному дзеркалі, посвітіть йому маленьким ліхтариком.
А ще можна сфотографувати зубки, намалювати їх, зліпити з пластиліну. І заодно пояснити малюкові, що таке карієс, розігравши справжню виставу у формі казки: «У царстві-державі дружно жили білі й красиві зубки. Але одного разу на них напав злий Карієс зі своїм військом - хитрими бактеріями та мікробами. Зубки ніяк не могли перемогти підступних ворогів. На щастя, в царстві з'явився Добрий Лікар... » Ну і так далі. І звичайно, Ви розповісте дитині, як важливо у звичайному житті ходити до стоматолога, щоб той захищав його зубки від карієсу.
Подібні ігри допомагають дитині абсолютно без остраху сприймати різні маніпуляції в роті, він починає адекватно оцінювати те, що відбувається, і його вже не лякає невідомість, яка чекає в кабінеті зубного лікаря.
Особливий випадок.
А як бути, якщо у дитини болить зуб або ясна і вона панічно боїться йти до лікаря? Поясніть їй у доступній формі, що стоматолог врятує її від злих бактерій, які гризуть зубки, не треба боятися лікаря: разом з ним Ви знайдете злий карієс, покараєте його, і зуби боліти не будуть.
Страх можна подолати тільки через дитячу цікавість: хороший лікар завжди зможе зацікавити малюка - покаже інструменти, дозволить дитині з ними пограти, самому вибрати потрібний колір пломбочок і т.д. І звичайно, зуміє переконати її в тому, що обов'язково потрібно прийти знову і довести лікування до кінця.
До речі, зараз навіть в запущених випадках лікувати зуби можна без болю. Лікар підбирає швидкість свердління, систему охолодження зубної тканини, місцеві знеболювальні засоби. А ще є сенс придбати заздалегідь якусь маленьку цікаву іграшку, яку лікар подарує дитині, закінчивши сеанс лікування.
Буває і так, що у малюка підвищений блювотний рефлекс, тому батьки ведуть його до стоматолога, тільки коли настає аварійна ситуація. Природно, лікування карієсу стає в цьому випадку справою довгою та складною. Але блювотний рефлекс можна зняти, використовуючи спеціальні аерозолі, місцеві аплікації. Однак варто знати, що подібна неприємність може бути викликана не тільки переляком перед стоматологом. Дитину варто показати неврологу і гастроентерологу, а також обов'язково перевірити, чи немає у нього глистів.
Рекомендуємо.
Збираючись з дитиною до стоматолога, не акцентуйте на цьому увагу: чи не підкреслюйте винятковість і вже тим більше неприємність події. І ніколи не кажіть дитині, що лікар нічого не буде робити, - це обман.
Постарайтеся домовитися з лікарем, що перший візит до нього буде просто екскурсією: познайомте малюка зі стоматологом, покажіть його кабінет.
Обов'язково гарненько нагодуйте малюка перед візитом до лікаря. Як виняток можна навіть зводити його в якийсь заклад фастфуду або в дитяче кафе.
Дуже важливо, щоб дитина не втомилась від дороги в клініку. Вибирайте лікувальний заклад ближче до дому.
Не прагніть до того, щоб за один візит вилікувати два і більше зуба: дитина не сидить в кріслі понад 10-15 хвилин і, втомившись, почне вередувати.
Обов'язково підтримуйте дитину психологічно. Говоріть, що будете сидіти з нею поруч в кабінеті лікаря і допоможете, якщо це буде потрібно.
З повагою та турботою про ваше здоров’я — Ка-Дент