Назад

Князів Коріатовичів, 25/5

Дитячий карієс

Дитячий карієс

Кожен батько чи матір, які відповідально підходить до здоров'я своєї дитини, знають, що дитячий карієс - це хвороба, що не терпить зволікання в лікуванні! Це означає, що варто тільки з'явитися першим ознаками цього захворювання, вам тут же слід починати лікування карієсу молочних зубів своєї дитини, адже чим раніше ви це зробите, тим більше гарантій, що ваш малюк виросте з рівними, красивими та здоровими зубами.

Як лікується дитячий карієс?

Лікування карієсу молочних зубів залежить від стадії захворювання і його проявів:

 • На початковій стадії карієс проявляється лише плямами на поверхні зуба, тому лікування, як правило, зводиться до консервативних методів і якщо почати його вчасно, хворобу можна повністю вилікувати.
 • На стадії поверхневого карієсу, коли дефекти зубних тканин проникають глибше в емаль і утворюють каріозні порожнини, необхідно обов'язково провести пломбування цих порожнин, що передбачає вже більш серйозний підхід.
 • Аналогічна методика застосовується і в разі лікування середнього карієсу, при якому уражена і зубна емаль, і внутрішні зубні тканини, і в такій ситуації стоматолог намагається поставити якомога ширшу пломбу.
 • Якщо у малюка почалася глибока стадія хвороби, то лікування карієсу молочних зубів може припускати два етапи: спочатку зуби лікар буде лікувати за допомогою спеціальних накладок, а потім проведе відстрочене пломбування.

Вибір методу лікування при глибокому карієсі залежить від стану пульпи - якщо вона вражена не сильно, то лікар може обрати спочатку консервативне лікування, а потім вже пломбувати зуб. Також, незалежно від стадії хвороби, лікування карієсу молочних зубів завжди починається з максимального поліпшення загального стану дитини. Це передбачає застосування ряду допоміжних методів:

 1. Рекомендовані прогулянки на свіжому повітрі
 2. Опромінення ультрафіолетовими променями (взимку).
 3. Призначення вітамінів груп А, В, С і D.
 4. Приймання препаратів фториду натрію.

Коли потрібно звертатися до лікаря?

Чим раніше ви почнете лікування карієсу молочних зубів, тим краще. Важливо звернутися в дитячу стоматологічну клініку відразу ж, як тільки ви виявили на зубках малюка зубний наліт або коричневі плями, які ви не можете видалити. Також приводом для початку лікування можуть служити:

 • скарги на біль під час прийняття гарячої або холодної їжі
 • відмова від їжі взагалі
 • жування тільки однією стороною щелепи
 • раптова поява відрази до солодкого або кислого, чого раніше не спостерігалося.

Дитячий карієс на початкових стадіях розвитку досить складно виявити в домашніх умовах. Тому, як тільки прорізався перший молочний зуб, профілактичні візити до дитячого стоматолога повинні стати регулярними. Якщо фахівець виявить, що хоча б один зуб знаходиться «під загрозою», негайно беріться за лікування! Чим раніше почнеться лікування ураженого карієсом молочного зуба, тим менше ризик виникнення різних ускладнень, наприклад пульпіту - запалення внутрішніх тканин зуба, яке розвивається буквально протягом декількох годин. Пульпіт характеризується:

 • запаленням ясен чи навіть щоки
 • появою на слизовій оболонці біля хворого зуба гною свища
 • болями при натисненні на зуб.

До ускладнень, викликаних не своєчасним лікуванням карієсу, відноситься також періодонтит - запалення тканин, що оточують зуб, симптоми якого схожі з симптомами викликаними пульпітом.

Пам'ятайте, не лікування карієсу молочного зуба може привести до необхідності його видалення, що, своєю чергою, негативно вплине на всю зубощелепну систему в майбутньому. Також, в особливо запущених випадках, карієс молочного зуба може спровокувати карієс зачатка постійного, який в такому випадку може не прорізатися взагалі.
Протягом багатьох років найбільш часто вживаним методом лікування карієсу (в дитячій стоматології в тому числі) є прийом, при якому уражені карієсом тканини зуба видаляються за допомогою бормашини, а на місце порожнини накладається пломба. Метод грубий, але інших аналогічних за ефективністю, особливо у випадках глибокого ураження зуба, поки не придумано. Разом з тим слід врахувати, що сучасні методи знеболювання, будь-то місцева анестезія або загальний наркоз, зводять нанівець практично всі негативні фактори застосування борів в лікуванні карієсу. Особливу роль ефективність знеболювання грає саме в дитячій стоматології - тут застосовуються найбільш передові методи анестезії. Але не дивлячись на це, якщо є можливість її уникнути, такою можливістю слід скористатися, тому що вплив знеболювальних препаратів на організм дитини індивідуальний і до кінця не вивчений.

Альтернативні методи лікування карієсу молочних зубів.

Останнім часом все більшої популярності набувають альтернативні (без застосування бормашини) методи боротьби з карієсом, мета яких - мінімізувати неприємні відчуття в процесі лікування, особливо при лікуванні молочних зубів.
Зокрема, лікування дитячого карієсу може проводиться лазером з використанням спеціальних установок. Особливістю даного методу, при цілком достатній його ефективності, але значно меншою в порівнянні з застосуванням традиційної бормашини, є той факт, що видаляється тільки уражена карієсом частина тканин. Даний спосіб добре зарекомендував себе при лікуванні глибокого карієсу, коли хворобою порушена нервова складова зуба.
Обійтися без препарування зуба можна так само при необхідності лікування поверхневого «квітучого» карієсу. У цьому випадку досить обробити каріозну пляму спеціальними розчинами. Процедура називається ремінералізація.
Одним з найбільш популярних серед альтернативних методів лікування карієсу молочних зубів є метод сріблення емалі - нанесення на необроблені каріозні поверхні спеціального розчину, що містить іони срібла. Це тимчасовий захід, який, як і будь-який з альтернативних методів, не гарантує стовідсоткової ефективності. До того ж сріблення має побічний ефект - оброблений зуб забарвлюється в стійкий темний колір, що виглядає не зовсім естетично.
Не варто забувати про важливість превентивного лікування навіть тоді, коли всі прояви карієсу повністю видалені. Необхідно проводити заходи, покликані підвищити стійкість зубних тканин до цього вельми неприємного захворювання і під якими мається на увазі:

 • неухильне дотримання правил гігієни
 • використання спеціальних зубних щіток і їх регулярна заміна
 • полоскання ротової порожнини фторвмісними розчинами.

З повагою та турботою про ваше здоров’я — Ка-Дент