Назад

Князів Коріатовичів, 25/5

А що ми знаємо про карієс?

А що ми знаємо про карієс?

Ще стародавні лікарі намагалися знайти пояснення причин виникнення карієсу. Їх висновки часом були дуже далекі від істини. На сьогодні існує близько 400 теорій походження карієсу. Не всі вони правдиві, проте саме вони дозволили виробити логічне пояснення природи виникнення карієсу. Розглянемо більш докладно найпопулярніші з них.

Теорії виникнення карієсу

Однією з найпрогресивніших і поширених теорій виникнення карієсу є хіміко-паразитарна теорія карієсу, розроблена Міллером в ХІХ столітті. Вчений стверджував, що на першій стадії розвитку карієсу проходить демінералізація тканин зуба під впливом молочної кислоти, а на другій стадії розвитку карієсу дентин хворого зуба руйнується під впливом протеолітичних ферментів мікроорганізмів. Також Міллер перший сформулював основні фактори, що призводять до появи карієсу - такі, як якість харчування, кількість і в'язкість слини, спадковість та інші. Саме теорія карієсу Міллера лягла в основу сучасної концепції виникнення і розвитку карієсу.

Не менш популярною на початку XX століття була і фізико-хімічна теорія виникнення карієсу Д. А. Ентіна. Він побудував свою теорію на дослідженнях властивостей зуба і слини. Серед головних причин виникнення карієсу вчений називав спадковість, захворювання ендокринної та нервової систем людського організму, умовами харчування, порушенням обміну речовин. На думку вченого, всі ці фактори негативно впливають на фізико-хімічні властивості як зубів, так і слини людини та провокують виникнення карієсу.

Вчений І. Г. Лукомський в середині XX століття висунув біологічну теорію виникнення карієсу, згідно з якою головною причиною виникнення карієсу є недостатня кількість в організмі людини вітамінів D і В1, а також солей фосфору, кальцію, фтору. Однак на сьогодні через відсутність експериментального підтвердження теорія карієсу Лукомського визнана неспроможною.

Згідно трофоневротичної теорії походження карієсу Е .Е. Платонова карієс розвивається тоді, коли харчування твердих тканин зуба порушено. Однак і ця теорія карієсу не зовсім правильна, оскільки зуб з видаленою пульпою при правильному лікуванні може нормально функціонувати.

Історія карієсу

Історія карієсу сягає своїм корінням у давні часи. На всіх етапах розвитку людства існували захворювання зубів. Про це свідчать наскельні малюнки в печері Кроманьон, вік яких перевищує 22000 років! Згодом карієс ставав дедалі агресивнішим. І багато в чому це пов'язано зі зміною принципів харчування. Люди почали вживати більше солодкого, а, як відомо, солодке середовище є ідеальною для розмноження хвороботворних бактерій, що викликають карієс. Тому, попри розвиток стоматології, карієс і в наші дні залишається непереможеним. Його успішно лікують, проте повністю убезпечити себе від виникнення цього захворювання не можна. Однак здорове харчування, гігієна порожнини рота і правильний спосіб життя збільшать ваші шанси мати здорові зуби й не знати, що таке карієс.

Розвиток карієсу

Розвиток карієсу - процес індивідуальний. У одних пацієнтів карієс розвивається стрімко, в інших більш повільно. Інтенсивність розвитку карієсу багато в чому залежить від загального стану здоров'я пацієнта, від його харчування, якості води, наявності достатньої кількості фтору і кальцію в споживаних продуктах. Важливу роль відіграє і гігієна порожнини рота.

На практиці повільний розвиток карієсу зустрічається набагато рідше, ніж швидкий. Куди частіше зустрічається блискавичний розвиток карієсу, коли тверді тканини зуба руйнуються дуже швидко. Тому затягувати з лікуванням карієсу не можна, при перших же симптомах слід звернутися до стоматолога і пройти курс лікування.

З повагою та турботою про ваше здоров’я — Ка-Дент